Aktivnosti kluba
Za svakoga poneka aktivnost
Obuka i školovanje
-
KPA i obuka
Najvažnija aktivnost kluba je obuka i školovanje novih i postojećih ronioca, a klub im omogućuje redovno servisiranu opremu i punjenje boca klupskim kompresorom. KPA Medulin organizira tečajeve ronjenja kroz cijelu godinu u bazenu i u moru. Ovlašteni instruktori će svojom stručnošću i višegodišnjim iskustvom pripomoći savladavanju osnovnih ronilačkih vještina i teoretskog znanja kako za ronioce početnike, tako i za osposobljavanje ronioca naprednih ronilačkih kategorija. -
CMAS
Tečajevi se održavaju po programu prve internacionalne ronilačke škole u svijetu - CMAS, osnovanoj davne 1959. godine od strane legendarnog istraživača morskih dubina Jacques-Yves Cousteau. Ono što razlikuje CMAS škole od drugih ronilačkih škola je u tome što je CMAS neprofitna organizacija koja okuplja sve nacionalne ronilačke saveze svijeta te je time krovna ronilačka organizacija u svijetu. Hrvatski Ronilački Savez član je te organizacije. -
Početni tečaj - R1
Početni ronilački tečajevi su od izuzetne važnosti za nove ronioce i zato instruktori u Klubu pridaju posebnu pažnju upravo toj ronilačkoj kategoriji kako bi se novi ronioci na najlakši i najzabavniji način priviknuli na podvodni svijet. U savladavanju osnovnih vještina važan je postupan i temeljit pristup pri savladavanju vježbi i time se tečajevi u Klubu razlikuju od brzih, jednotjednih tečajeva koji se mogu savladati u komercijalnim ronilačkim centrima. Novim roniocima koji se po prvi put susreću s ronjenjem, instruktori pristupaju kao budućim članovima Kluba te na taj način kvalitetna obuka je preduvjet za kasnije ugodno provođenje vremena u istraživanju podmorja, kao i izvan njega. Za početnike, bazen pruža puno veću sigurnost, nema loše vidljivosti, struje, vjetra, već su uvjeti idealni za savladavanje početnih ronilačkih vježbi, nakon čega se ide u more na završetak tečaja. -
Što dalje?
Nakon završenog tečaja ronioci mogu nastaviti roniti u dobrom društvu, pod vodstvom iskusnih instruktora i voditelja ronjenja u sklopu redovnih stažnih ronjenja koja se obično organiziraju od svibnja do listopada jednom na tjedan. Naravno, po dogovoru s voditeljima i ostalim roniocima, tijekom toplijih mjeseci moguće je roniti i češće, ponekad i u sklopu višednevnih ronilačkih izleta. Ronioci željni novih vještina mogu nastaviti obuku i steći posebne vještine u obliku ronilačkih specijalnosti poput noćnog ronjenja ili rada s kompresorom.
Stažni uroni
Druženje i iskustvo
O stažnim uronima
Prema unaprijed dogovorenom rasporedu, a ponekad i spontano, ali uvijek pod stručnim vodstvom naših instruktora i voditelja ronjenja odlazimo na različite lokacije u medulinskom akvatoriju te istražujemo podmorje.
Početkom ronilačke sezone, kada se približavaju topliji mjeseci, uprava kluba izrađuje raspored stažnih urona koji se obično održavaju jednom tjedno od svibnja do listopada.
Iskustvo i sigurnost
Ronilačko znanje stečeno na tečajevima potrebno je kontinuirano unaprjeđivati redovitim uronima na različitim pozicijama i u različitim situacijama kako bi teoretsko znanje bilo popraćeno i praktičnim iskustvom.
Sigurnost ronjenja u Klubu ima najviši prioritet, te je tome posvećena posebna pažnja. Faktor sigurnosti prilikom ronjenja nikada ne izostaje u svim ronilačkim aktivnostima Kluba, te se u skladu s time pridržavaju svi članovi Kluba.
Uroni s kopna
Općina Medulin i susjedne općine sadrže brojne ronilačke lokacije kojima se može pristupiti s kopna. Prednost takvih lokacija je priprema urona na kopnu, dobar pristup moru i postepeni zaron.
Uroni s mora
Ponekad na urone idemo s brodicom ili brodom. Izbor lokacija u tom je slučaju najveći, a ukupni dojam ronjenja pojačava se boravkom na brodu. Iako omogućuju ronjenje na olupinama, zaroni u plavo u pravilu zahtijevaju pojačani oprez i iskustvo ronioca.
Zaštita prirode
Podmorje je bogatstvo raznolikosti
-
Zaštita prirode
Zaštita prirode jedan je od važnih aspekata djelovanja našeg kluba. Prilikom ronjenja uvijek se susrećemo s različitim biljnim i životinjskim vrstama podmorja, a to je zapravo suština samog urona. U želji da prirodno okruženje u kojem ronimo ostane zaštićeno i da vrste koje u njemu žive trajno mogu opstati i uljepšavati naša ronilačka iskustva neke od naših aktivnosti bazirali smo na zaštiti prirode. -
Praćenje podmorja
Pratimo biljni i životinjski svijet podmorja te razmjenjujemo iskustva o eventualnim promjenama koje su nastale kroz duži vremenski period na istoj ronilačkoj lokaciji. -
Eko akcije
Redovito provodimo eko-akcije, tj. organizirano sakupljanje otpada na različitim podmorskim lokacijama u akvatoriju općine Medulin. U sklopu Ronilačkog saveza istarske županije organiziramo jednom godišnje eko-akciju na kojoj sudjeluju i članovi drugih klubova, a isto tako sudjelujemo i u eko-akcijama koje organiziraju drugi klubovi.
Ostale aktivnosti
Za svakoga poneka aktivnost